Napisz teraz: veto@vetoitd.pl

Trudny wybór: kontrola pojazdów ciężarowych czy kontrola opłat elektronicznych

« Przejdź do listy aktualności

Kancelaria Premiera wciąż nie wie, czy będą etaty dla kontrolerów opłat elektronicznych dla ciężarówek - mimo że system kontroli ma ruszyć 1 lipca. Inspekcja Transportu Drogowego potrzebuje pół tysiąca etatów, ale z powodu oszczędności nie ma na to szans. Dlatego minister infrastruktury Cezary Grabarczyk poprosił o 100 etatów z rezerwy kancelarii Donalda Tuska.

Na razie jednak Kancelaria Premiera nie jest w stanie określić nawet tego, kiedy będzie wiadomo, czy taka skromna pula się znajdzie. W dwu zdaniowej odpowiedzi na kilka pytań reportera RMF FM Pawła Świądra urzędnicy stwierdzili, że prośba o etaty z rezerwy wpłynęła, ale nie wiadomo kiedy, ani w jaki sposób zostanie rozpatrzona.

To dziwne, bo etaty kontrolerów kosztowałyby kilka milionów złotych, a wpływy z systemu opłat przyniosłyby ich nawet kilkaset. Tymczasem na decyzję kancelarii wiceminister infrastruktury Radosław Stępień czeka już ponad 2 miesiące. Mimo to w rozmowie z naszym reporterem przekonuje: Ja jestem dobrej myśli. Myślę, że te argumenty rzeczywiście trafią, i oczekujemy w najbliższym okresie na pozytywną decyzję.

Ten optymizm może jednak nie wystarczyć. Nawet gdyby etaty przyznano np. w maju, to nowych kontrolerów trzeba przyjąć i przeszkolić. Trafią więc do służby najwcześniej późną jesienią.

Można też przesunąć część inspektorów do kontrolowania opłat elektronicznych. Ale wtedy obecne kontrole kierowców busów, autobusów i ciężarówek przestaną istnieć.

Źródło: www.rmf24.pl

Kontakt

ul. Jarosława Dąbrowskiego 219
93-231 Łódź
Tel. kom: +48 603 536 515